“Gde je Ceca, Šiptar joj je dao svoj telefon” – Biljana Srbljanović iskritikovala “Sablju”: Đinđić je mekušac, a Čeda ima tri psovke

|

Nakon emitovanja serije “Sablja”, ubistvo premijera Zorana Đinđića opet se našlo u fokusu interesovanja. Priče o ozloglašenom “Zemunskom klanu”, hapšenjima i brojnim političkim ličnostima sa početka 2000-ih godina nanovo su zaintrigirale javnost.

Povodom toga koliko je serija dosledno prikazala ta dešavanja, konkretne događaje, politiku klimu u društvu, kao i da li je obuhvatila sve značajne ličnosti tog perioda, oglašavali su se brojni kritičari, političari, tadašnji funkcioneri i ljudi koji su bili deo političkih previranja nakon 5. oktobra.

Seriju je u svom podkastu “Zadovoljstvo u tekstu” prokomentarisala je i redovna profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i dramaturškinja Biljana Srbljanović. Njena analiza trajala je dva sata i napravila je beleške na više od 70 strana.

“Uspeli su da naprave idejno-političku situaciju, u tom sadržaju. Oseća se mučnina, to su hteli da prenesu. Nije ti prijatno kada vidiš sve te događaje. Za mene ovo nije Sablja. Ja sam robinja svoje ideologije, ova tema mi je opsesija. Pisala sam dosta o njoj, i u jednoj svojoj drami sam o tome pisala. Ljuta sam bila i zbog odlaganja serije. Sa jedne strane, ovo nije Sablja. Da se ovo ne zove Sablja, bio bi neonoar nordijskog tipa. Mogla je biti serija neonoar političkog tipa koja je inspirisana tim događajima sa početka 2000-ih”, započela je Srbljanovićeva.

“U ‘Sablji’ je bilo 3.000 uhapšenih, a jedini lik koji mi je falio je Ceca. Zamislite da je posle ubistva Džona Kenedija uhapšena Merilin Monro, to bi završilo u svakom filmu. Ona ima i snimke s njima. Dušan Spasojević je dao svoj telefon Ceci da loži pandure. Trebalo je da im bude jatak. Digli su Acu Lukasa i kako ti to nije zanimljivo. A zanimljivo je da je otac Jelene Karleuše šef ogranka policije koji je hapsi”, zapaža Srbljanovićeva.

Najveće zamerke ima na lik novinarke Danice, koju igra Milica Gojković. Ne dopada joj se kako je njen lik obrađen.

“Ko je ona i šta je njena karijera? Ona ne zna ko je Duća Spasić, mora da ga istraži. Ona je diletantkinja, početnica i bori se za svoje mesto. Ako je tako mlada početnica, ima 25 godina, odakle joj asistentkinja koja je još gluplja od nje?Serija je po žanru neonoar, samo što umesto policajke imamo novinarku. Ona je otuđena, ne znamo šta joj fali, nikad ne saznamo njene godine i na kojoj televiziji radi. Imamo pandura i kriminalca. Jasno mi je da oni ne treba da imaju velike promene. Ima to dete kao rekvizitu. Prvo sam mislila da joj je to mlađa sestra. Nema nikakav karakter i samo je stvar koja je sapliće”, rekla je Srbljanovićeva.

“Gde je Legija? Videli smo ga prvog na početku serije, gde se izgubio? To je zanimljivo da omaštaš. Ja znam gde je. Sakriven je vojnim vozilom. Policija je sve pretresala osim vojnih vozila. Oni idu u štekove na Banovo brdo da to pretresaju. Pa šta me briga za to?”, rekla je Srbljanovićeva.

Zatim se osvrnula na glumu Mićanovića u ulozi premijera. Spomenula je i Čedomira Jovanovića.

“Đinđić je kao neki mekušac, ali ga sjajno igra Mićanović. Čeda ima samo tri psovke i ništa više. Dijalozi su problem jer niko tako ne priča. Najviše mi fali Legija, kako su ga skrivali i način njegove predaje”, zaključila je Srbljanovićeva, uz preporuku da treba obavezno pogledati ovu priču, ali i pročitati knjige koje se bave ovom akcijom.

Izvor: mondo.rs