Vladika niški Arsenije biće u narednim danima prinuđen da razmotri žalbe 145 vernika iz Leskovca, koji su potpisali peticiju u kojoj traže da se sveštenik Slaviša Stanojević izmesti iz njihove parohije. Razlog tome je, kako tvrde, iznuđivanje novca od parohijana i postavljanje cene od 1.500 dinara za svetenje vode pred krsne slave.
U peticiji i otvorenom pismu upućenom vladici, vernici ističu da “duhovne usluge ne bi trebalo da budu predmet trgovine”. Takođe, naglašavaju da je svećenje vode obred sa duhovnim značenjem koji ne bi trebalo da postane komercijalizovan. Takva praksa, prema njihovom mišljenju, može umanjiti značaj i svetost obreda, dovodeći u pitanje autentičnost duhovne zajednice. Veruju da je neophodno da nadležni organi preispitaju naplaćivanje ovih usluga i uvedu smernice koje omogućuju besplatno pružanje duhovnih usluga svim vernicima.
Parohijani iz naselja Rade Žunić u Leskovcu, kojima trenutno služi Slaviša Stanojević, tvrde da je sveštenik insistirao na naplati svetenja vode po traženoj ceni.
“Danas je još jedna kuća vratila oca Slavišu i rekla da će zatražiti vodu u crkvi zbog tarife koju je sam postavio. Ucenom, poput ‘A, ne, crkva će vas poslati opet kod mene’, insistirao je na daljem svećenju. Nakon što su mu ponovo rekli da im ne trebaju nikakve usluge, rekao je ‘Pa dobro, ajde daj koliko imaš!’. Nadam se da je bar malo imao stida pri odlasku nakon trećeg odbijanja”, piše u propratnom pismu vladiki, potpisanom od Milice Jovanović, žiteljke ovog naselja.
Njena komšinica Milica dodaje da je i ona oterala ovog sveštenika iz kuće nakon što je odbio njen novčani prinos.
“Insistirao je na 1.500 dinara. Kad sam mu rekla da nemam više, rekao je: ‘A za duvan imaš’. Odgovorio sam mu da, da imam para, ne bih motao cigarete i zamolio ga da napusti moju kuću”, priča Milan Jovanović, komšija Milice.
Aleksandar Jovanović, koji je iz ove parohije, još je ogorčen na sveštenika Slavišu zbog incidenta koji se desio prilikom sahrane njegove majke.
“Kada je primetio da ima mnogo ljudi, ušao je u kapelu, postavio ikonu i rekao svima koji su se dolazili oprostiti od pokojnice da ostave prilog za obnovu neke freske, ne objasnivši ko je organizator. U tom trenutku, nisam mogao da pitam je li novac zaista išao za freske ili za njegov džep, ali sada pitam vladiku šta on misli o tome”, kaže ogorčeni Aleksandar.
U pismu upućenom vladiki vernici navode da su prethodnim sveštenikom bili izuzetno zadovoljni, da su ga smatrali članom porodice, i ne mogu da shvate zašto je on premešten. “Uz poštovanje Vaše Preosveštenstvo, oprostimo ocu Slaviši, ali vratite mir našoj parohiji”, zaključuju u pismu.
Iako su novinari “Rešetke” pokušali da stupe u kontakt sa Slavišom Stanojevićem, on nije odgovarao na njihove pozive.
Slaviša Stanojević, pedesetosmogodišnji protonamesnik, kako piše na sajtu Eparhije niške, rukopoložen je za đakona 1989. godine i postavljen na službu pri Sabornom hramu u Nišu. Za prezvitera je rukopoložen 1993. godine i premešten na sedmu leskovačku parohiju. Stanojević je u prošlosti bio jedan od omiljenih leskovačkih sveštenika, organizujući prve časove veronauke 1998. godine, kao i crkveni hor “Branko”, kojem je bio dirigent osam godina.
Međutim, ubrzo su parohijani počeli da se žale na njegovo služenje, smatrajući ga neprikladnim za sveštenika. Takođe, iznosili su primedbe da postavlja visoke tarife za svetenje vode po kućama.
Pop Slaviša je počeo da deluje sve osim kao običan sveštenik. Često je dolazio do svojih vernika vozeći skupi motor u mantiji, zbog čega je stekao nadimak “Betmen”.
Izvor: espreso.co.rs