Dragana je za 2 domaća pileta dala 2.500 dinara, kako bi deca jela zdravije: Kad ih je rasekla, zgrozila se i sve bacila

|

Dragana iz okoline Beograda poslala je Telegrafu sliku domaćeg pileta koje je kupila da bi svojim blizancima dala zdraviju hranu. Ipak, čim je rasekla pile, šokirala se prizorom. Unutra je ugledala čudnu, na oko vrlo gadnu, žuto-zelenu smesu.

“Pitala sam mamu, sestru, kume, drugarice, niko ne zna šta je to unutra. Onda sam izguglala i, naravno, Telegraf.rs je znao, našla sam stari tekst na Telegrafu o tome!”, ispričala je mlada mama za Telegraf.rs, i dodala da je upravo zbog toga odlučila da obelodani i svoj nemili slučaj.

Kako kaže, pile je platila 420 dinara po kilogramu, te je za dva pileta dala 2.500 dinara. A kad je krenula da ga sprema – šok! Odvratna žuto-zelena smesa izvirivala je iz mesa. Sve je slikala i snimila.

“Hoću da platim da kupim kvalitetno, zbog dece, pa da zaradi onaj ko ih gaji, a da moja deca jedu bolje, a onda… užas… sve bacim, stvarno, katastrofa…”, razočarana je ova mlada mama.

Sada sledi objašnjenje i odgovor na pitanje da li smemo jesti ovakvo meso:

Ova promena boje na pilećem mesu, koja može biti žuta ili zelena, nije uzrokovana bakterijama ili patogenima, već je rezultat degenerativne bolesti manjih prsnih mišića, poznate kao duboka pektoralna miopatija (DPM). Ova bolest izaziva atrofiju i nekrozu mišića.

Zeleni mišići su najčešće prisutni kod pilića koji se ubrzano tove i koji su uzgajani za brzi rast i maksimalnu proizvodnju mesa. U tovilištima, pilići su uglavnom neaktivni, pa mišići grudi nisu dovoljno pokretni da bi se efikasno snabdevali krvlju. Kao rezultat toga, iznenadni i prekomerni pokreti krila mogu dovesti do smanjenog dotoka krvi u mišiće, što izaziva oštećenje i smrt ćelija.

Ovaj oštećeni mišić obično ima crvenkasto-braon leziju koja postepeno prelazi u zelenu boju, u zavisnosti od vremena kada je pretrpeo iznenadne napore. Promena boje je rezultat manjka kiseonika u mišićima.

Iako nema dokaza da bolest zelenih mišića uzrokuje bilo kakve patogene, što znači da je meso tehnički bezbedno za jelo, može biti estetski neprijatno konzumirati meso koje je promenilo boju. Ova promena boje može se uporediti s modricom koja pokušava da se zaleči. Meso možete očistiti i pripremiti, ali ako vam se takvo meso ne dopada, najbolje je da ga ne jedete.

Izvor: telegraf.rs