Nakon mini raspusta, sutra blizu 600 škola u štrajku: Sada imaju novi zahtev i predaće ga Vladi Srbije

|

Prosvetni radnici u Srbiji danas započinju drugu nedelju štrajka, a u gotovo 600 osnovnih i srednjih škola na teritoriji Vojvodine i u Valjevu nastava će biti skraćena. Oni, kao i njihove kolege u gradovima gde se nastava normalno održava, neće biti obavezni da prisustvuju nastavničkim i odeljenskim većima, niti da organizuju sekcije i druge aktivnosti sa decom. Ukazuju da Vlada Srbije i dalje ne reaguje na njihov štrajk, zbog čega planiraju da se obrate njenim predstavnicima sa važnim dokumentom.

Prosvetari u osnovnim i srednjim školama nastavljaju sindikalnu borbu za poboljšanje svog materijalnog položaja i povećanje plata. Štrajk se i dalje sprovodi po „cirkularnom modelu“. Nakon škola u Beogradu i Požarevcu, u kojima se nastava prošle nedelje odvijala skraćeno, od srede će časovi u školama širom Vojvodine i u Valjevu trajati 30 minuta.

Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije podseća da nastavnici u drugim gradovima, gde se nastava redovno odvija, nemaju obavezu da učestvuju u nastavničkim i odeljenskim većima, niti da vode sekcije i druge vanškolske aktivnosti. Na taj način ostaju u štrajku, iako nastavljaju da drže časove od 45 minuta.

Ona ističe da će u gotovo 600 škola časovi početi 15 minuta ranije, i nada se da će Vlada Srbije konačno reagovati, jer do sada nije dala nikakvu zvaničnu reakciju.

„Moram priznati da nas iznenađuju i premijer i ministarka prosvete koji i dalje ne pokazuju nikakvu reakciju na štrajk koji je u toku. Ne pozivaju ni na nastavak dijaloga, niti na sastanak, zbog čega smo odlučili da napravimo prvi korak“, Gašić.

Vlada Srbije i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i dalje ne reaguju na ovaj vid sindikalne borbe prosvetnih radnika. Poslednji put su se oglasili pred protest prosvetara 1. novembra, kada su članovima reprezentativnih sindikata izneli „nepristojnu“ ponudu od 11 odsto povećanja zarada za sve zaposlene, što su prosvetari odbili.

„Vlada nas ne poziva na nastavak pregovora i dijaloga bez obzira u kom smeru bi to išlo. Onda smo se mi odlučili na taj potez. Naši pravnici i stručne službe sastavile su neke izmene kolektivnog ugovora koji inače ističe u martu 2025. godine i dotle ovaj naredni treba da bude usvojen. Mi u sredu predajemo zahtev za nastavak pregovora i taj dokument. Taj dokument je u toj meri izmenjen da su naše stručne službe obradile način izmene isplate ličnog dohotka odnosno način obračuna, tako da se to više ne vezuje za koeficijent i za cenu rada po kojoj mi sada primamo platu i zbog koje mi često padamo ispod proseka, već da se u taj obračun uključi cena rada. Ako bi taj član bio usvojen, to bi onda potpuno trajno sistemski rešilo problem isplate zarada, odnosno obračuna zarada za prosvetne radnike i onda više ne bi bilo potrebe da svakog 1. septembra ponovo izlazimo na ulice. Sve bi time bilo regulisano“, smatra Gašić.

Smatra da dolazi do nagomilavanja problema koji jedni druge zatrpavaju, zbog čega bi Vlada trebalo što pre pokaže neku reakciju.

„Vlada bi trebalo da odgovorno postupi i kaže: ‘Čekajte, u redu, hajde da rešimo to pitanje, jer će rešavanje pitanja prosvete rešiti mnoga druga pitanja’. Ovo zaista nije u pitanju samo nekoliko hiljada dinara. Ovo je pitanje motivacije za sve mlade ljude da se školuju za nastavničku profesiju, da vide da je struka vrednovana i da ne dozvolimo da nam ljudi iz Kuvajta i drugih zemalja dolaze i rade i nadstrešnice i mostove i razne zgrade“.

Izvor: nova.rs