Podnete krivične prijave protiv Vučića, Brnabić i Vučevića zbog pada nadstrešnice: “Ostavke nisu rešenje”

|

Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-promeni i šef odborničke grupe Kreni-promeni Novi Sad Stevan Babić podneli su danas “dve krivične prijave protiv odgovornih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu”.

“Te krivične prijave podnosimo protiv Aleksandra Vučića, Ane Brnabić i Miloša Vučevića – oni su glavni generatori korupcije u izgradnji”, izjavio je Manojlović.

Aktivisti Kreni-Promeni jutros su se sastali ispred Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu kako bi podneli krivične prijave zbog tragedije u tom gradu koja se desila 1. novembra. Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović potvrdio je za N1 da će se podneti dve krivične prijave.

“Podnosimo dve krivične prijave, potpisaćemo ih Stevan Babić šef odborničke grupe Kreni-Promeni Novi Sad i ja u ime Kreni-Promeni. Jedna je protiv N.N. lica gde tražimo odgovorna lica zbog kojih se desio smrtni ishod sa rušenjem Železnice i tu je potrebno utvrditi da li je neko ko je radio projekat, neko od izvođača radova ili je neko ko je trebao da sprovodi nadzor iz Železnica ili drugih službi direktno odgovoran za ovu smrt”, objasnio je Manojlović.

Druga krivična prijava se ne tiče direktno ovog smrtnog ishoda, ističe Manojlović i naglašava da je je stvorila ambijent apsolutne korupcije u građevinarstvu, gde se gradi uz pomoć političke veze.

“Te krivične prijave podnosimo protiv Aleksandra Vučića, Ane Brnabić i Miloša Vučevića – oni su glavni generatori korupcije u izgradnji. Imate nabiflane cene, mi smo uradili i analizu troškova. Železnica košta 65 miliona evra, a prema onome što smo mi radili, nemoguće je da to košta preko 20 miliona evra”, objašnjava Manojlović.

Kako je sagovornik N1 dalje pojasnio, referentna cena je 1000 evra po metru kvadratnom. Prema dokumetaciji koju su analizirali, renoviranje obuhvata 11.000 metara kvadratnih, što iznosi 11 miliona evra, kaže on i dodaje da je renoviranje perona dva do tri miliona, te da izgradnja nova tri perona ne može preći tri miliona evra.

“Znači imate višestruko napumpane cifre i to je nešto što se dešava u celoj Srbiji. Tome služe i EXPO i Nacionalni stadion, koji košta milijardu evra, iako je takav stadion u Bilbau koštao oko 200 miliona evra. I to stvara jedan ambijent korupcije u kojoj ne morate da poštujete standarde“, naveo je Manojlović i dodao da oni očekuju da ova lica odgovaraju za to.

„Ostavke nisu rešenje“

Ističe i da je ovo jedini izlaz iz situacije.

„Da li je sadašnje pravosuđe sposobno da ovo reši bez pritiska? Ne. Ali ako me pitate koji je put društva, to je put društva“, rekao je Manojlović i dodao da je njihov politički program fokusiran da „ova lica završe u zatvoru”.

Manojlović smatra da da istraga treba da počne od ugovora koji je protivzakonito tajan i upućuje pitanje i zašto je sklonjena građevinska dozvola iz registra. Dodaje da bi trebalo da bude moguće da uđemo u svaku specifikaciju i sagledamo referentne cene – što bi bilo i u interesu vlasti, jer će oni na taj način dokazati svoju nevinost, ukoliko jesu nevini.

Manojlović misli da rešenje ne leži u ostavkama, jer se tako neće rešiti dublji problem, već isključivo treba primeniti rumunski scenario tužiteljke Laure Kuveši – svi ljudi iz bivše ili sadašnje vlasti, koji su generatori korupcije, treba da odgovaraju.

Izvor: nova.rs