Nad Meksičkim zalivom formirao se uragan Milton, koji je ubrzo postao katastrofalna oluja pete kategorije, a zatim je kao oluja treće kategorije pogodio Floridu. Već sinoć njegov obodni deo stigao je do Floride, dok se danas njegov centar obrušava na centralni i zapadni deo države, preteći razaranju šireg područja oko Tampe.
Očekuju se vetrovi brzine do 200 km/h, više od 350 litara kiše i plimni talasi visine nekoliko metara, koji prete da izazovu poplave.
U međuvremenu, bivši uragan Krik obrušio se na zapadnu Evropu i preti da donese poplave Francuskoj, kao i jake i olujne vetrove do Nemačke i Danske.
Ovaj sada već bivši uragan nastao je nad srednjim delom Atlantika i dostigao četvrtu kategoriju. Na sreću, ni u jednom trenutku nije ugrožavao američko kopno, a do evropskog tla stigao je kao vantropski ciklon.
Trenutno se nad središnjim Atlantikom nalazi još jedan uragan, po imenu Lesli, koji će na svom putu preko otvorenog okeana ojačati na oluju druge kategorije sa vetrovima od 180 km/h. Ni on neće ugroziti američko kopno, ali će na svom putu ka severoistoku postepeno slabiti dok bude prelazio pored Azorskih ostrva, gde će doneti jake vetrove, visoke talase i obilne padavine, ali bez ozbiljnijih razaranja.
Ova ostrva će Lesli stići tokom vikenda, značajno oslabljen kao bivši uragan. Na putu ka Portugaliji i jugozapadnoj Evropi, nastaviće da slabi, ali će i dalje kao snažan vantropski ciklon doneti obilne padavine i olujne vetrove, uz veoma visoke talase duž obale.
Sezona uragana na severnom Atlantiku traje od juna do novembra, a njihov vrhunac obično se javlja u septembru. Ovogodišnji septembar doneo je zatišje, ali je snažan uragan Helena razorio severozapad Floride i jugoistok SAD, pri čemu je poginulo više od 230 ljudi.
Da bi uragani postali razvijeni i intenzivni, potrebni su određeni uslovi, među kojima je i veoma topla voda okeana, minimum 26-27 stepeni, dok je u Meksičkom zalivu trenutno 30 stepeni.
Naučnici su iznenađeni da su u isto vreme aktivna tri snažna uragana, od kojih je jedan na putu ka Evropi izgubio karakteristike uragana, ali ostao kao jaka oluja.
Uragani i tropske oluje obično se kreću od istoka ka zapadu, prema američkom kopnu, gde često skrenu i kao snažni vantropski cikloni stignu do severozapadne Evrope.
Krik i Lesli su uragani koji se neće uputiti ka Americi, već su odmah skrenuli prema evropskom kopnu, ali srećom neće ni stići kao uragani, prvenstveno zbog nižih temperatura vode Atlantika i visokih geografske širine.
Nije iznenađujuće da uragani sa tropskog Atlantika mogu stići do Evrope, pri čemu su na udaru područja od Portugalije i Španije, preko Francuske, Beneluksa, Britanskih ostrva i Irske, pa sve do Skandinavije i Islanda.
Srećom, ovakve pojave su veoma retke. Nedavno je snažan uragan sa tropskog Atlantika, kao oluja prve kategorije, direktno pogodio Irsku.
Izvor: mondo.rs