Dobili ste poziv za vojsku, a zapošljeni ste: Poslodavac vam može dati otkaz u jednom slučaju – Evo i šta biva sa platom

|

Nakon 13 godina u Srbiji je vraćeno obavezno služenje vojnog roka. Prvi vojnici trebalo bi da su u kasarnama već u septembru naredne godine. Prva generacija vojnika pokriće muškarce starosti od 19 do 27 godina, odnosno 30 godina za one koji u međuvremenu budu odlagali vojni rok.

Među momcima koji odlaze u vojsku biće veliki broj studenata ali i onih iz kategorije zaposlenih. Vojni rok će trajati 75 dana, pa se postavlja pitanje kako zakon uređuje ovo odsustvovanje onih koji su u radnom odnosu.

Kako su za Telegraf Biznis objasnili u advokatskoj kancelariji Pekić, Zakon o radu propisuje da zaposlenom miruju prava i obaveze koje se stiču na radu i po osnovu rada, ako odsustvuje sa rada zbog odlaska na odsluženje vojnog roka. Nakon završetka vojne obaveze, zaposleni ima pravo da se u roku od 15 dana od dana odsluženja vojnog roka vrati na radno mesto.

U slučaju da poslodavac da otkaz ugovora o radu zaposlenom za vreme mirovanja radnog odnosa, odnosno odsluženja vojnog roka, takav otkaz bi bio nezakonit. Čak bi u tom slučaju poslodavac bio kažnjen novčanom kaznom od 400.000 do 1.000.000 dinara za prekršaj ako zaposlenom koji je ostvario pravo na mirovanje radnog odnosa uskrati pravo da se vrati na rad.

Ipak, postoji situacija kada poslodavac ima puno pravo da zaposlenom da otkaz. U slučaju da se zaposleni ne vrati na radno mesto u roku od 15 dana od dana isteka roka mirovanja radnog odnosa, poslodavac ima pravo da zaposlenom otkaže ugovor o radu.

Pitanje koje zanima sve zaposlene koji bi trebalo da služe vojni rok, jeste šta se u ovom slučaju dešava sa platom.

Sprečenost za rad, odnosno opravdano odsustvo sa posla, sa sobom nosi posledice po visinu plate. U ovom slučaju, što se tiče naknade zarade, radnik ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada zbog vojne vežbe i odazivanja na poziv državnog organa, a poslodavac ima pravo na refundiranje isplaćene naknade zarade od organa na čiji se poziv radnik odazvao.

Izvor: telegraf.rs