Dok većina Srbije gori na 40 stepeni, u ovom delu zemlje pljušti kiša uz jaku grmljavinu: Stiglo najavljeno osveženje

|

Ovih dana Srbija je na vrhuncu toplotnog talasa. U Bačkoj, centralnoj i jugoistočnoj Srbiji temperature dostižu 39 stepeni, a u Ćupriji je 40 stepeni. Prvi put ove godine temperatura u Srbiji dostigla je 40 stepeni i to u hladu, a na asfaltu su temperature znatno veće.

Jugoistok Evrope, Srbija, naš region i Balkansko poluostrvo i danas su najtoplji deo Evrope, uz temperature od 40 stepeni, a vrela vazdušna masa sa severa Afrike preko Mediterana, našeg područja i Panonske nizije stigla je sve do Ukrajine. Dok jugoistok Evrope “gori”, sever i zapad Evrope i oblast Alpa nalaze se pod uticajem veoma sveže vazdušne mase sa Atlantika. Velika temperaturna razlika prisutna je nad delovima centralne Evrope i oblasti Alpa, što dovodi do sudara vrele vazdušne mase sa našeg područja i osetno hladnije sa Atlantika, a što rezultuje jakim grmljavinskim olujama.

U isto vreme, na jugozapadu Srbije ima jačeg razvoja oblačnosti sa jakim pljuskovima i grmljavinom, naročito na Pešterskoj visoravni, na širem području Uvca, Golije i Sjenice. I do kraja dana u jugozapadnim predelima Srbije očekuje se jači razvoj oblačnosti i pojava lokalnih pljuskova sa grmljavinom, naročito u planinskim predelima.

U noći između subote i nedelje i u nedelju jačeg razvoja oblačnosti može biti i ponegde u Vojvodini, uz pojavu pljuskova sa grmljavinom, uglavnom u Bačkoj.

U nedelju posle podne, ali i tokom sledeće nedelje, ponovo na jugozapadu i zapadu Srbije usled razvoja konvektivne oblačnosti može doći do lokalnih pljuskova sa grmljavinom, ali bez dugotrajnog osveženja.

U ostalim predelima Srbije nastaviće se vedro i vrelo vreme, uz nebo bez oblaka. Toplotni talas potrajaće i tokom sledeće sedmice, uz temperature do 40-41 stepeni.

Zbog jako visokih temperatura potrebno je izbegavati boravak na kritičnim mestima u najtoplijem delu dana, zbog opasnosti od toplotnog udara i sunčanice.

Potrebno je redovno se rashlađivati, uz dosta tečnosti, a bilo bi poželjno je ostaviti posude sa svežom vodom i za životinje kojima je ovih dana podjednako teško kao i ljudima. U periodu od 10 do 16 časova ne treba se izlagati suncu bez adekvatne zaštite duže od 10 minuta, usled veoma visokoh vrednosti indeksa UV zračenja.

Vremenske prilike su takve da je vreme potencijalno opasno po ljude, pa je neophodno redovno pratiti državne i nadležne službe i primenjivati njihove savete.

Izvor: telegraf.rs