Nakon ove srednje škole početna plata je 1.000 evra: “Traženi su svuda u svetu” – Praksa je plaćena, po završetku ih čeka posao

|

Da li ste znali da zidari i građevinci zarađuju i do 2.000 evra? Upravo tolika im je zarada u Srbiji, dok je “preko” dva, pa i tri puta veća. Problem je što ovih radnika nema jer nema učenika koji se školuju za ovo zanimanje. Takvo je stanje u Građevinskoj školi na Zvezdari koja je ugasila ovaj smer. Ni na smeru za molere, keramičare i električare nije bolja situacija, tek osam-devet učenika se upiše, ali je zato interesovanje osmaka za bageriste prevazišlo sva očekivanja, zbog čega je ova škola rešila da otvori još pola odeljenja.

Neka najtraženija zanimanja u Srbiji su deficitarna, zbog čega je Ministarstvo prosvete odlučilo da učenicima koji se opredele za zavarivače, pekare, mesare, autoelektričare, krojače i tako dalje, dodeli mesečnu stipendiju od 5.000 dinara tokom školovanja.

Đaci neće u molere, keramičare, električare, tesare, armirače, montere suve gradnje, ali zato žele da rukuju bagerom, buldožerom, valjkom dizalicom, kranom, rovokopačem… To zanimanje je u okviru odeljenja rukovalaca građevinskom mehanizacijom, a kako kaže direktor Građevinske škole Rade Zejak, ove godine su produžili listu za prijave.

Objašnjava da ne čudi što bi svi u vozače mašina, kada je to posao koji fizički nije težak, s početnom platom od 1.000 evra.

„Mi smo ove godine, planirajući i očekujući da će interesovanje biti veliko kao što je bilo prethodnih godina, proširili kapacitete tako da ćemo 42 rukovaoca građevinskom mehanizacijom upisati za ovu godinu, što znači jedno i po odeljenje. Kada bolje razmislimo, videćemo da su uslovi rada tog profila bolji i za one koji žele time da se bave komforniji, i zbog toga se i deca odlučuju na to. Tu nema nekog velikog manuelnog rada, sediš u mašini i upravljaš njome, tako da to doprinosi većem interesovanju“, objašnjava direktor.

Ističe da je plata jednog početnika koji je završio ovaj smer oko 1.000 evra. U inostranstvu je, pak, zarada još veća.

„Rukovaoci mogu izuzetno da dobiju dobra primanja i kao početnici. Njihova plata zapravo zavisi od samog preduzeća, ali u proseku jedan početnik ima oko 1.000 evra“, naglašava direktor.

Učenici koji se školuju na ovom smeru, od druge godine imaju praksu u kompaniji koja sarađuje sa školom. Praksa im je, mahom, plaćena, a kako direktor kaže, po završetku treće godine učenici obično postaju zaposleni te firme.

„Uglavnom je tako. Firme su jako zainteresovane za naše učenike, baš se prethodne nedelje javilo njih nekoliko koje žele da sarađuju i da stipendiraju buduće rukovaoce i da im omoguće siguran posao, tako da je njihova perspektiva sjajna. Ovo zanimanje je traženo svuda u svetu, oni mogu da rade bilo gde i ako se odluče za odlazak iz Srbije, lako će svoju sreću pronaći i tamo negde preko“, smatra direktor Zejak.

Izvor: nova.rs