Profesorka kojoj su đaci izmakli stolicu držaće samo jedan čas: Ovako će zarađivati ostatak plate

|

Marija Stevanović, profesorka engleskog iz Tehničke škole u Trsteniku koju su prošle godine trojica učenika ponizili izmakavši joj stolicu pa video-snimak podelili javno, u ovoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi se prvo našla na listi kao tehnološki višak, a sada joj je zvanično dato da predaje samo jedan čas nedeljno, i to deci kojoj je razredna.

Ostatak plate zarađivaće radeći u biblioteci u dve osnovne škole i opet neće imati pun fond, već samo 77 odsto.

Vidno razočarana Stevanovićeva, kaže za Kurir da joj se javio jedan advokat koji hoće besplatno da je zastupa ukoliko reši da pokrene tužbu protiv škole.

“U dogovoru s njim ću videti koje ću dalje korake preduzeti. U osnovnoj školi u Čitluku kod Kruševca su mi prihvatili preuzimanje dela fonda. To je 16 odsto fonda u školskoj biblioteci, a u OŠ “Živadin Apostolović” u Trsteniku sam zadržala 56 odsto fonda, takođe za rad u biblioteci. Ukupno imam 77 odsto za rad u biblioteci i nastavi, jer u to ulazi pet odsto koje čini taj jedan čas engleskog nedeljno koji ću držati u Tehničkoj školi u Trsteniku svom odeljenju, koje je treći razred”, kaže profesorka i dodaje:

“Uzevši sve to u obzir, plata će mi biti nešto više od 60.000 dinara, što je za 20.000 dinara manje nego što sam imala dosad. To uopšte nije mali iznos za jednu samohranu majku”, vidno je razočarana Stevanovićeva.

Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, ističe da ova profesorka ima punu podršku Foruma, kao i da im se uvek može javiti u vezi sa svojim problemom.

“Očigledno je da se niko nije potrudio da nađe neku alternativu za nju. Držanje samo jednog časa nedeljno u jednoj školi čak nije ni pedagoški. Nakon maltretiranja i nasilja koja je preživela sigurno su joj ostale nekakve posledice”, kaže Antić.

Nakon svega što je preživela nakon nasilja, ona mora da radi čak u tri različite škole kako bi zaradila platu umesto da joj se nađe adekvatan posao u jednoj kako bi znanje i vaspitanje mogla da prenese deci – ističe Antić.

On ocenjuje i da je komisija za bodovanje liste za tehnološki višak Tehničke škole kriva ako je zaista nije obavestila o tome koja dokumenta su zaista potrebna za bodovanje:

“Ukoliko je to zaista tako, ima elemenata za tužbu. Još jednom apelujem na školsku upravu Kraljevo, kojoj Trstenik pripada, da nađu ovoj ženi koja je doživela traume posao u jednoj školi sa adekvatnom zaradom”, kaže Antić.

Kako Kurir saznaje od izvora iz Trstenika, u petak je ispred Tehničke škole organizovan protest građana i nastavnika kao podrška nastavnici koja se u školi gde je ponižena našla na listi za tehnološki višak:

“Onaj koji se ispisao je razred završio u drugoj školi, dok su ova dvojica završila u Tehničkoj školi i, što je zanimljivo, nisu imali nijednu jedinicu. Kao da se ništa nije desilo, a posledice su ostale samo po nastavnicu koja je žrtva”, kaže izvor Kurira i otkriva:

“Na protestu je bilo tridesetak građana i troje nastavnika iz škole. Sada se mnogi i plaše da joj daju podršku da ne bi snosili sankcije. U školi je, inače, više ljudi postalo tehnološki višak, a po zakonu se i nastavnica engleskog našla među njima. Direktor zakonski ne greši, ali je u njenom slučaju ona moralno i etički mogla da dobije procente u ovoj školi. Inače, u školi je katastrofa”, kaže gore pomenuti izvor.

Velibor Jovković, v. d. direktora Tehničke škole u Trsteniku, rekao je za Kurir da ne bi da govori za medije o ovom slučaju:

“Sve informacije sam prosledio Ministarstvu prosvete i to možete dobiti od njih, kao što sam rekao i prošlog puta. Ja ne želim ništa da komentarišem”, kratko je rekao Jovković.

Iz Ministarstva prosvete rekli su ranije da je nastavnica podnela zahtev jednoj školi za dopunu norme, jer joj je, kao i drugim nastavnicima u Tehničkoj školi, umanjena norma zbog smanjenja broja đaka i odeljenja.

Izvor: espreso.co.rs