Ljubiši se podsmevali kada se vratio iz Švajcarske i započeo biznis: Sada odlično zarađuje i svi kupuju kod njega

|

Ljubiša Petrović Brka iz sela Bobovo kod Svilajnca posle trideset godina rada u Švajcarskoj, pre 11 godina je rešio da se vrati u Srbiju i pokaže da i ovde može lepo i lagodno da se živi od poštenog rada. U svom selu 2019. pokrenuo je farmu magaraca ne sluteći da će mu ovaj posao doneti veliku materijalnu dobit.

“Komšije su bile prilično podrugljive. Smejali su mi se kada sam rekao da ću da otvorim farmu magaraca. Međutim, ja sam bio rešen jer ove životinje volim od najranijeg detinjstva”, kaže Ljubiša.

Farma magaraca u selu Bobovo kod Svilajnca, postala je jedina turistička atrakcija ove vrste u Pomoravlju. Na njoj se trenutno nalazi 25 grla, a sve je krenulo dolaskom Cvetka na imanje koga je gazda Ljubiša Petrović dobio od kuma za svoj pedeseti rođendan.

Nakon toga kupljeno je još i sada na farmi ima ukupno 25 grla od kojih je 6 magarica koje daju ovo plemenito i lekovito mleko. Svaka životinja ima svoje ime, a zaljubljenici magaraca dolaze da se fotografišu sa njima, jer na leđima imaju krst pa se smatra da su to Božije životinje.

“Mleko je zaista lekovito. Dolaze nam ljudi iz čitave Srbije. Puna je sveska onih koji se najavljuju. Ima ih iz okoline Svilajnca, ali i iz Kragujevca, Despotovca, Beograda, Novog Sada, Novog Pazara. Boga mi dosta ih je i iz inostranstva. Dolaze Rumuni, Bugari, Francuzi, dolaze iz Švajcarske. Svako ko ima neki zdravstveni problem, bilo da su pluća u pitanju, ili imunitet, dođe kod nas po naše mleko koje ne može da naškodi, samo da pomogne. Mi u takvim slučajevima uvek dajemo i više. Ali ima i onih kojima ne fali ništa, pa ni para i žele da ga iskoriste u ove svrhe”, priča Slađan koji vodi računa o farmi dok je Ljubiša odsutan.

Objasnio je do detalja kako se dobija mleko i zbog čega je cena viša u odnosu na druge.

“Mleko se dobija svega sedam do osam meseci. I to mesec dana od laktacije kreće muža, kada se magarica opuli i kada mlado pule sisa. Tada se uzima i mleko. Dnevno se dobija od 300 do 800 mililitara, u zavisnosti kakva je magarica. Da li je više uhranjena ili krupnija”, objašnjava Slađan i napominje da su zato i cene mleka ovih životinja više nego što se izdvaja za litar kravljeg, jer se mleko dobija samo u par meseci.

Za litar magarećeg mleka treba izdvojiti 50 evra, a za kilogram magarećeg sira za koji se upotrebi 25 litara mleka, jer je mleko bez masti treba izdvojiti pozamašnu svotu novca jer ga nije jednostavno napraviti. Pravi hedonisti ne žale da za kilogram daju 1.000 evra. Oni koji to ne mogu da priušte, sir kupuju na grame. Pa tako kriška od 100 grama košta isto toliko evra.

Izvor: kurir.rs