Tržište nekretnina je poslednjih par meseci podivljalo, cene kvadrata su poskupele za više od 30 odsto, ali uprkos tim brojkama potražnje i te kako ima. U Beogradu j moguće kupiti stan koji broji nešto više od desetak kvadrata, a svaka nada da to ne košta mnogo pada u vodu na prvi pogled oglasa.
Gde ima ponude, ima i potražnje. Kada je reč o stambenim jedinicima ispod 20 kvadrata, koliko god da je to nekima „malo“, one su u potpunosti opremljene i pogodne za normalno funkcionisanje.
Kada govorimo o stambenim jedinicama koje su ispod 20 kvadrata, cenu kako kažu poznavaoci tržišta nekretnina određuje vlasnik i to prema svojim potrebama, pa tako jedan vlasnik za svoju garsonjeru od 16 kvadrata u ulici Dragoslava Popovića, na opštini Palilula, u Beogradu traži „tričavih“ 51.000 evra, a vredi i spomenuti i „atraktivnu“ garsonjeru sa galerijom od ukupno 12 kvadrata koja se prodaje na Dorćolu za 40.000 evra.
“Mnogima je nejasno kako neko može da traži više od 50.000 evra za dvadesetak kvadrata stana kada za te pare na samo 10 kilometara od centra grada može da se kupi i trosoban stan od 50 kvadrata. Tu nema apsolutno nikakvog pravila kada je formiranje cena u pitanju. Prodavac je uglavnom sam odredi isključivo prema svojim potrebama, koliko god to smešno zvučalo. Ljudi kupuju svašta”, kaže Nevena.
Jedina prednost malih nekretnina u strogom centru grada jeste ta što može lako da se preuredi u poslovni prostor, i da se za tih petnaestak kvadrata dobije i više od 500 evra kirije.
“Postoje i oni koji kupuju isključivo male nekretnine u luksuznim delovima grada, poput Vračara ili samog centra u Beogradu, i u samo nekoliko dana potpuno renoviraju komplet stančić i od njega naprave super praktičan prostor namenjen za izdavanje. Knjigovodstvenim firmama ili IT stručnjacima koji taj prostor koriste kao nešto udobniju kancelariju samo za sebe”, objašnjava Nevena.
Izvor: alo.rs