Mobilni bio 5 meseci u Dunavu, a stručnjaci otkrili: Određeni podaci iz Matejovog telefona mogu da se spasu

|

Mobilni telefon koji je pronađen u džepu pantalona kod Mateje Periša, moglo bi konačno da da odgovor na pitanje – zašto je Splićanin istrčao iz kluba “Gotik” u Beton Hali, trčao ulicama, pa sišao do reke…

Iz pronađenog telefona najverovatnije se mogu izvući gotovo svi podaci, iako je telefon gotovo 5 meseci bio u vodi, a najvažniji mogu biti fotografije i snimci iz te noći.

Zašto je uopšte te noći Matej ostavio prijatelje, istrčao iz kluba i potom ušao ili upao u vodu, može dobiti odgovor nakon analize njegovog telefona.

Prema rečima sudskog veštaka Branislava Blagojevića, ono što je za početak najbitnije jeste u kakvom stanju je telefon koji je pronađen, te da li ima nekih mehaničkih oštećenja na istom.

– U 99 odsto slučajeva u kojima sam ja radio sa takvim ili sličnim telefonima, od telefona ne ostane ništa, posebno ako je ovako dugo u vodi. Ipak, kartica može da se spasi i posle toliko vremena, i sa nje MUP može da očita podatke, posebno one od poslednjih nekoliko dana koji će, i te kako, značiti u istrazi – priča za Blic Blagojević.

Sudski veštak Mile Petrović objašnjava da se karticama ispitivanjem bave određene naučne institucije, te da sama procedura traje oko 3 meseca.

– Kartica se može očistiti od blata, vode, svega. Sama procedura traje oko mesec dana, međutim, sudeći prema pritiscima medija i celokupne zainteresovane javnosti, verovatno će u slučaju Mateja to trajati i kraće – priča Petrović.

Za samu istragu pronađenog Matejevog telefona bitne su i bazne stanice koje prate kretanje korisnika pametnih mobilnih telefona, pa će i one biti uzete u obzir prilikom rasvetljavaja ovog slučaja.

– Podaci sa bazne stanice su jako precizni, sa njima nema greške. U Beogradu imamo nekoliko hiljada baznih stanica, tako da, gde god da se nalazite, bićete locirani, a to nema veze sa tim da li ste naš ili strani državljanin. Ove bazne stanice registruju oko 60 parametara, najbitniji su oni koji se bave saobraćajem, dok su u slučaju Mateja verovatno provereni i svi ostali – govori Blagojević.

I dok je pronalazak mobilnog telefona ogromna stvar kada je dalja istraga u pitanju, veliku ulogu igraju i sami mobilni operateri koji su u obavezi da čuvaju podatke sa telefona korisnika u vremenskom periodu od tri godine.

– Mobilni operateri imaju mnogo da kažu u ovakvim slučajevima, i njihove usluge mogu da budu od vitalnog značaja. Oni su ti koji imaju podatke o pozivima, porukama, imaju snimljene razgovore za protekle 3 godine – govori Perović.

– Mobilni operateri su verovatno već odavno dostavili sve te razgovore, poruke i pozive, kao i druge podatke koje poseduju tužilaštvu. Moje mišljenje je da se o njima i dalje ne govori u javnosti kako ne bi došlo do ometanja istrage, dok moramo da imamo u vidu i to da se radi o hrvatskom državljaninu, i da je u istragu uključen i Interpol. U drugačijim okolnostima, situacija bi svakako bila transparentnija, dok je ovako sve jako nejasno – navodi Blagojević.

Još jedno sredstvo koje bi moglo da pomogne samoj istrazi jeste i “Advanced Mobile Location” sistem koji naša država i dalje nema, a koji takođe ima mogućnost prisluškivanja pametnih telefona. Ipak, sudeći prema rečima Blagojevića, nije sasvim tačno da takav sistem ne postoji u Srbiji.

– Kada je reč o sredstvu “Advanced Mobile Location” za koju se smatra da ga Srbija nema, a koje može da prisluškuje pametne telefone, to nije tačno. Imaju je određene službe, i to ne državne, već privatne, ali one ne moraju svoje podatke koje imaju da podele sa državom, nisu u obavezi, zapravo. Mi sada ne znamo da li je tužilaštvo možda došlo do istih. To je za sada isto pod znakom pitanja – govori Blagojević.

Izvor: kurir.rs